OSTUKORV ON TÜHI
teemade valikud
ASUD SIIN: Avaleht » Raamatud » Luige Laos
RAAMATUD
OTSING
E-KAARDID
MÕIS
OSTUKORV
KASSA
KONTAKT
RAAMATU KIRJELDUS
 

Luige Laos

Autor: Suve Jaan

Heas seisus kasutatud raamat: kaaned kasutus- ja kulumisjälgedega

Hind: 2.56 EUR

   
 

Juhan Sommer ehk Suve Jaan (1777-1851) töötas vene keele õpetajana Tallinnas ja Rakveres. Tema õpilasteks on olnud ka Fr. R. Faehlmann ja Fr. R. Kreutzwald.

J. Sommer avaldas Suve Jaani nime all kaks juttu: "Wenne südda ja Wenne hing. Suwwe Jani mällestamised surest Prantsuse sõjast" (1841) ja "Luige Laus, Suwwe Jani sõbradele" (1843). Käsikirjadena on temalt järele jäänud kogu lühemaid jutte ja luuletusi pealkirjaga "Wälja Õied, Suwwe Jani Jõulu-ande omma sõbradele" (1843).

J. Sommer on enne J. W. Jannsenit kõige rahvalikum jutustaja, kuigi tema produktsioon on väheldane.

Kuid kui eesti kirjanduses üldse klassikalisest proosast võib kõnelda, siis on seda kõige pealt J. Sommeri jutud. Haruldasi, erutavaid, meeltliigutavaid ja imelikke juhtumisi kirjeldavad tema tööd. Nad eristuvad vaid teiste tolleaegsete rahvakirjanikkude töist vene mõjus ning üliladusas jutuanni oskuses. Ta tõlgib oma jutud vabalt vene keelest, neid väheke sarnastades eesti oludega, kuid kahjuks ei nimeta ta aga sugugi vene allikaid.

J. Sommeri vene mõjust, isegi venemeelsusest tunnistab ta esimene raamat. J. Sommeril on siiski kirjanduslikku kultuuri, kuid temagi töis puudub nagu teistelgi kirjanikel tol ajal, kompositsioon, ja peab ainult imetlema ta lapselikult mõeldud ja liidetud episoodide mehelikku vormi. Olles õpetlik ja moraliseerija, jälgib ta ka puhtkunstilisi ülesandeid oma luulelisis looduskirjeldusis, esinedes vanemas eesti kirjanduses K.J. Petersoni kõrval parema looduseromantikuna. Ometi ei või me tema töid liiga kõrgelt hinnata, üldiselt on nad ikkagi rasked ja stiilitud.

"Luige Laus'es" on huvitav eesti sõduri Laos Luige iseloomustus, keda esimest korda eesti mehena julgena, vaprana ja ennastsalgava jututegelasena esitatakse.

/Aino Paltser/.

Köide: kõva
Lehekülgi: 76
Mõõdud: 114 × 174 mm
Ilmumisaasta: 1955
Kirjastus: Eesti Riiklik Kirjastus

Veel samal teemal:
- Eesti ilukirjandus, luule